От много време се каня и днес най-накрая реших да си седна на ГЗ и да сложа някаква програма за мониторинг на служебните компютри. С времето се събраха доста машини, на който върви по някоя програма, за която е важно да не спира или ако това се случи веднага да разбера, например, програми за следене на различни производствени процеси, такива, които следят и определят кога и как да работи дадена машина, машини за видео наблюдение и други.
Разбира се започнах от LinuxQuestions и тяхната годишна анкета 2008 LinuxQuestions.org Members Choice Awards. В раздела Monitoring Application of the Year на 1-во място беше Nagios. Попрочетох някои неща и реших, че ще ми свърши работа. С уеб интерфейс и всичко на едно място, с възможност сам да си дописваш модули и да добавяш плъгини. След цял ден четене, инсталиране и настройка, мога да кажа, че съм доволен. Имам отлично работеща програма за мониторинг на машините. В момента следи 2 linux машини и още 9 на Windows. За гъвкавостта на Nagios - МОЖЕ АБСОЛЮТНО ВСИЧКО. Аз се спрях на следното - на всички машини следя някои основни показатели като натоварване на процесора, свободно място на отделните дялове на дисковете, натоварване на паметта, uptime. На всяка поотделно съм сложил да следи и за процесите и services, които са важни за съответния компютър - бази данни, WEB сървъри, лицензни сървъри, squid, VPN сървър, мониторингови програми и т.н. В крайна сметка списъка ми съдържа 11 хоста и 91 услуги.
Параметрите който се следят могат да бъдат в определени от потребителя граници. Например за свободното място на диска - статус OK ако е заето под 80%; Warning - когато мине над 80% и Critical - когато прескочи 90%. Когато следя пинг до отдалечена машина например мога да задам в какви граници е допустимия лаг и процент на загубените пакети. Задава се и интервал на проверките, както и възможност за известяване по имейл при определени критерии (брой Warning или Critical резултат след проба на някоя от следените услуги).
На всяка машина, която искам да се наблюдава се инсталира програма, която прави това възможно. Конфигурационните файлове са доста. Документацията също не е малка, но е леко неподредена с безброй препратки от една страница към друга. Като към това добавим и меко казано постните логове, откриването на грешка става доста трудно, не не е невъзможно.
Планувал съм да добавя още няколко дреболии, които съвсем да ми облекчат живота. Ако ми се сторят достатъчно важни, за да ги добавя тук ще пиша пак.
понеделник, 29 юни 2009 г.
сряда, 24 юни 2009 г.
Стари снимки
Вчера ми попаднаха още стари снимки, които реших да сканирам. Някои от тях са на повече от 15 години, други малко по-нови - на около 7-8. Могат да се видят тук.
вторник, 16 юни 2009 г.
KDE 4.2
Не съм голям привърженик на KDE, но прочетох няколко хубави неща за него и реших за няколко дни да заменя fluxbox-a на лаптопа, за да го пробвам. Мога да кажа, че ми хареса. Не се сещам за нещо, което да го няма. Буташ флашката и ти излиза попъп с прозорец, все едно си с уин. Едни мазни менюта едни чудеса. И "run" командата (krunner или клавишна комбинация Alt+F2) е доста умна, ти пишеш тя предлага решения барабар с картинка. Предложенията са както за стартиране на налични програми, така и за отваряне на последно използвани файлове, явява се един вид много бързо търсене - кефи ме.
Файловия мениджър dolphin също ме радва. Лек и бърз. Заслужава да му се даде шанс... например на ПЦ-то вкъщи.
Файловия мениджър dolphin също ме радва. Лек и бърз. Заслужава да му се даде шанс... например на ПЦ-то вкъщи.
неделя, 14 юни 2009 г.
Linux команди
На база на това, което често ми се налага да ползвам а по някаква причина не ми се иска да помня и различните ключови думи, чрез които се генерират посетители на сайта според статистиката на Google Analytics реших да направя една страница, в която да събирам полезни linux команди. Някои от тях вече съм ги споменавал, но сега са на едно място. Оставил съм коментарите отворени, за да може всеки да се включи. Към страницата.
четвъртък, 11 юни 2009 г.
Галерията
Подозирам, че качването на снимки в галерията (на Ади) ще стане редовно и за това от днес до всяка галерия ще има брояч, който показва броя на новите снимки в нея. При отваряне на галелрията над новите снимки ще има надписче “new”. Нарочно съм оставил подреждането да е от стари към нови снимки по дата на създаване, за да не се губи хронологията. За нови снимки ще се смятат тези, които са качени преди по-малко от 7 дни.
сряда, 10 юни 2009 г.
Google Chrome за linux
След малко игра тръгна. Интересно ми беше да видя за какво става въпрос и определено съм доволен. Наистина липсват основни неща като flash player и възможност за принтиране, но хората са си казали, че това е developer release.
Свалянето става от тук.
Аз процедирах по следния начин. Понеже няма версия за Slackware или сорс свалих
Свалянето става от тук.
Аз процедирах по следния начин. Понеже няма версия за Slackware или сорс свалих
Абонамент за:
Публикации (Atom)